Exotika:

Cestování po exotičtějších koutech naší planety bylo jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. S průvodcem Lonely planet je cestování bezproblémové. Když jsme v Thajsku a Malajsii přejížděli autobusem nebo lodí na nové místo, vždy tam na nás čekal nějaký odvoz. Ať už jsme přijeli v sebepozdější hodinu, vždy jsme měli jistotu odvozu ze zastávky do levného čistého hotelu. Na zastávce čekal často pick up, a tak jsme se vozili i na korbě vozidla. Samotnou kapitolou byly v Thajsku tuk tuky. Vozili nás třeba celé dopoledne a nechtěli pořád zaplatit. Sem tam nás odvezli do továrny na výrobu šperků, nebo do textilní dílny a za to inkasovali všimné od provozovatelů těchto zařízení. My si užívali různé památky. U té poslední nás čekalo nemilé překvapení, tuk tuk, kterému jsme za celé dopoledne nic nezaplatili, vzal roha a my měli za několik hodin odlet zpátky na letiště do Vídně Schwechat. Situaci nám popsal místní taxikář se zánovním vozem a nabídl se, že nás odveze, za cenu sice trochu vyšší, ale jistota, že nás nestrčí zase do nějaké továrny a stihneme odlet, byla důležitější. Vše se nakonec stihlo a my se vrátili bez problémů domů. Do paměti se mi zaryla návštěva čajových plantáží v Cameron Highlands v Malajsii, kde se vyrábí čaj Boh. Krajina je zde ostře hornatá a přitom sběr lístků z čajových rostlin krajinu udržuje kultivovanou. V Thajsku mě jako milovníka pláží zaujala Maya Bay, kde se natáčel film The Beach s Leonardem di Capriem. Nachází se na izolovaném ostrově nedaleko turisticky profláknutého ostrova Phi Phi. Památky v Bangkoku stály také za návštěvu i když do královského paláce jsme nakonec nevstoupili, neboť v této levné zemi se nám zdálo vstupné už příliš vysoké.

Cestování v Argentině mělo také svá specifika. Jezdili jsme velmi pohodlnými autobusy, které měly vedle sebe namísto čtyř pouze 3 sedadla. Ta se dala navíc sklopit téměř do vodorovné polohy a společně s nastavitelnou podložkou pod nohy měly autobusy v podstatě lůžkovou úpravu. Spalo se v nich dobře, protože cesty neměly moc zatáček. Jelo se 200 km rovně, potom se mírně zabočilo doleva, doprava a zase 360 km rovně. Autobusy byly na přední masce vybaveny ochranným rámem. Všude se volně pohybovali osli a krávy a tak paradoxně na těchto rovných silnicích jezdil autobus rychlostí do 50 km/h. Z Argentiny mě nejvíc zaujaly vodopády Iguazu, které se táhnou v délce 3 km a působí impozantně. Patagonie má také co nabídnout. Tuleňů jsme moc neviděli, na poloostrově Valdéz, kde jich mělo být hodně, jsme viděli jediný kousek. Argentinu jsme navštívili 2 roky po skončení tamější krize, takže byla i celkem levná a opět již bezpečná.



Bloudí dva po poušti, až narazí na beduína: „Prosím vás, jak se dostaneme do nejbližšího města?” On na to: „Jděte pořád rovně a v úterý zahněte doprava!”

*  *  *  

Přijde mladý muž do baru, objedná si, napije se a začne se rozhlížet kolem sebe. Vtom spatří strašně malého človíčka, jak stojí na barové stoličce a přesto stěží dosáhne na skleničku. Ptá se tedy barmana: „Kdo to je, ten trpaslík? Takhle malého člověka jsem v životě neviděl.” Nato se barman otočí k trpaslíkovi: „Pane Hanzelka, řekni tady mladýmu, jak jsi tenkrát v Jižní Americe řekl tomu šamanovi, že je podvodník a umí houby!”

*  *  *  

„Na Sibiři je o pět hodin víc než v Česku,” upozorňuje dobrodruha na letišti přítelkyně. „Já vím,” odvětí on, „budu si muset zvyknout, že mají dny 29 hodin.”
Fotografie na tomto webu jsou volně šiřitelné. Jen bych byl rád za upozornění, že si některou fotografii chcete stáhnout, popřípadě jsem Vám k dispozici, pokud byste potřebovali fotografii v lepším rozlišení. Pokud mám, rád obdaruji.